Терънс Риъл, известен психотерапевт и експерт по взаимоотношения, разглежда травмата в контекста на семейната динамика, интимните връзки и психичното здраве. Той използва понятието "психологическо наследство", за да опише как травматичните преживявания се предават през поколенията и оформят начина, по който се изграждат връзки.
Риъл прави разлика между "първична травма" , което може да е насилие, изоставяне или нещо силно травмиращо и "вторична травма". Това са по-фини, но също така вредни модели като емоционално пренебрежение или прекомерни изисквания към детето. Създава концепция за „решетката на травмата“ (The Trauma Grid), за да покаже как хората реагират на преживяното по две основни оси:
Хоризонтална ос на връзката „изоставяне - нахлуване” ( посока на травмата )
-
В посока изоставяне е травмата, която се развива в среда на липса на грижа, емоционално или физическо отсъствие от страна на родителите. Човек „поема навътре“ и се изолира.
-
В посока нахлуване се развива травма в среда на контрол, манипулация и прекрачване на личните граници. Човекът проектира навън раната си .
Вертикална ос на властта „отнемане на сила - лъжливо овластяване“ (начин на адаптация)