ЛЧЕБНОТО ЧЕТЕНЕ ИЛИ КАКВО Е БИБЛИОТЕРАПИЯ
Често психотерапевтите препоръчват литература, която може да бъде в помощ на терапевтичния процес. Не става въпрос само за книги от типа “Как да се справим в десет лесни стъпки с…“, макар че те също имат своя принос в осъзнаване на ограниченията и какви възможности не сме пробвали, а за всички литературни произведения.
Традиционната психотерапия може да бъде представена като „лечение с говор“, а бибилотерапията като „лечение с четене“. Тя може да подпомага лечението като осигурява почти непосредствен достъп до подсъзнателния ум през въображението. Отвежда ни в дълбините на подсъзнанието, където стигаме до далечни кътчета на ума си, които сме оставили пренебрегнати от години или попадаме на пространства и желания, които дори не сме знаели, че съществуват. Креативни терапевтични методи като водене на дневник, писане на писма или творческо писане позволяват да обработим наблюденията си, които възникват и свободното им изразяваме, както и най-съкровените мисли и чувства без риск някой да ни съди.
В традиционната терапия клиентът се научава да вижда връзката между потисканите чувства и повторната им проява в отношенията терапевт – клиент, и има възможността да се научи да ги освобождава. В библиотерапията читателят се идентифицира с герой от някаква ситуация в книгата и това предизвиква емоционален отговор. Тези емоции се проектират към автора или героя, което прави възможно ново преживяване на стар, нерешен конфликт през литературата.
- Статии
-
COMMENTS