Още от дълбока древност до днес, времето на развитите технологии, ръкоделието е било неделима част от ежедневието, пък и образованието на жената ,наред с танците и добрите маниери. Аз имам цял скрин с чеиз от красиво изплетени покривки и ръчно тъкани черги , които наследих от моята майка, а тя от своята майка. За мен това е скъпо наследство, в което е втъкана историята и енергията на жената.
Знаете ли,че ръкоделието не е просто приятно занимание, но и полезно в същото време? Низането, бродирането, рисуването са успешни средства за справяне със стреса, възстановяват биоритмите на организма – бодърстване и сън, развиват полукълбата на мозъка и фината моториката на ръката.
Упражненията с участието на дланите и пръстите хармонизират тялото и разума и влияят положително на паметта. По дланите са разположени много рефлекторни точки, от които тръгват импулси до централната нервна система. В масажа въздействието върху тези точки влияе върху вътрешните органи, така че ръкоделието изпълнява функцията на лечебен масаж.От друга страна монотонното повтаряне на едни и същи циклични действия ,които се изпълняват успокояват нервите, но за разлика от другите домашни действия като гладене или миене на чиниите, при ръкоделието има добро въздействие върху настроението. Особено в това отношение е ефективно плетенето, низането, бродирането, при които се забавя сърцебиенето и се уравновесява кръвното налягане. Учени са разкрили механизма на това позитивно въздействие, а то е – увлечението по работата създава в главния мозък положителна възбуда, а приятните емоции усилват този потенциал.
В съвременната психотерапия има специален метод на лечение и психокорекция, който е наречен арт терапия (лечение чрез изкуство). Творческите занятия не само намаляват стреса, но и помагат при лечение на депресивни състояния.
Каква всъщност е връзката между нашето душевно състояние и здравето? В основата на нервната система на човека са електрическите импулси, които възникват и се предават между нервните клетки, мускулите и свързващите ги нервни влакна. Раздразнителността и лошото настроение нарушават и изменят тези импулси , което става причина за нервното напрежение и натрупването на стрес.
В творческия процес активно участва дясното полукълбо на мозъка, което отговаря за обработване на невербалната информация – въображение, пространствената ориентация, интуицията и емоциите. Както мускулите атрофират, когато не бъдат използвани дълго време, така и функциите, регулирани от дясното полукълбо отслабват, ако не бъдат използвани. Това добре са знаели Уинстън Чърчил и президента Дуайт Айзенхауер, които са отделяли време за своето хоби – рисуването и са разтоварили умственото напрежение чрез превключване на творческа вълна.
Хората, които ежедневно намират време за своето хоби и ръкоделие живеят по-добре. Половин часово занимание с това носи повече радост, отколкото блокче шоколад. Хобито е отлично средство за добро физическо и психическо здраве и то може да бъде не само плетене , бродиране, а и изработване на бижута, колажи, използване на декупажна техника,квилинг, шиене, рисуване. Освен това произведенията, направени с много любов и топлина, носят тази енергия и позитивен заряд, будят възхищението на околните и съответно повишават собствената самооценка, и доставят удовлетворение. Творчеството помага на приспособяването към сложни житейски обстоятелства чрез изразяването на чувствата през изкуството и света на художествените образи.
В човешката природа е заложен огромен творчески потенциал. Ако той бъде реализиран, става надеждна опора за човека да се противопостави на препятствията на съдбата и съхранява нравственото и душевно здраве. Поради тази причина в историята на човечеството изкуството е било средство за общуване, самореализация на личността и средство за терапия.
Творческият процес винаги предполага взаимното влияние на две страни : реалността и изолирането от нея. Именно този процес прави творчеството полезно в психотерапията.
Мисленият образ, изразен чрез материята на звука, рисунката, скулптурата , бродерията става жива реалност, въплъщение на идеята, образа, който е съществувал в съзнанието на твореца. Едновременно с това позволява на човек да систематизира и оцени своите мисли, което неизменно променя неговия вътрешен свят.
Естетическото чувство, което предизвиква прекрасното творение поражда вълнение и радост, които издигат човека над прозаичното и краткотрайното.
Желая на всички вдъхновение и прекрасни емоции!